2008-04-03 Moc i oszczędność dzięki sterowaniu SMc.

Innowacyjna, niezawodna i oszczędna sprężarka "Mobilair 123" firmy KAESER KOMPRESSOREN - dostawcy systemów sprężonego powietrza z Coburga - daje początek produkcji pierwszej serii sprężarek przewoźnych z elektronicznym sterowaniem silnika "Sigma Control mobil". Urządzenie charakteryzuje się dużą wydajnością. Przy ciśnieniu o wartości 10 bar dostarcza 10,6 metra sześciennego sprężonego powietrza na minutę.

"Mobilair 123" przypomina z zewnątrz przedstawioną wiosną na targach Bauma 2007 sprężarkę "M 122", jest jednak o wiele bardziej wydajna. Zastosowany tak w jednym jak i w drugim urządzeniu czterocylindrowy silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem Deutz TCD 2012 L04 osiąga w sprężarce "M 123" z elektronicznie sterowanym wtryskiem bezpośrednim Common-Rail 88 kW przy 2100 obr/min (M 122: 82 kW przy 2300 obr/min).

Wynikiem tego są doskonałe osiągi:
ciśnienie wydajność
(bar) (m³/min)
8,6 11,4
10 10,6
12 9,1
14 8,1

Do wyższej mocy silnika dostosowano niezwykłe wydajne chłodzenie, zaś całe urządzenie zostało umieszczone na podwoziu AIKo, o nośności 2 200 kg.

Liczne wersje wyposażenia Mobilair 123 pozwalają na jej wszechstronne wykorzystanie jako dostawcę energii na placu budowy. Jeśli urządzenie ma być zastosowane w specjalnych warunkach, to zamiast w podwozie może zostać wyposażone w płozy. Montaż komponentów obróbki sprężonego powietrza pozwala na otrzymanie schłodzonego, osuszonego i wolnego od oleju sprężonego powietrza, jakie jest potrzebne na przykład przy renowacji betonu, czy przy wytwarzaniu powietrza do oddychania dla prac budowlanych w tunelach.

Sigma Control mobil - przyszłościowy system sterowania sprężarką budowlaną

Nowoczesne zarządzanie pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności przy równoczesnym lepszym wykorzystaniu paliwa. W celu pełnego wykorzystania przez użytkownika najwyższej wydajności urządzenia, firma Kaeser Kompressoren stworzyła dla tej serii produktów nowoczesny, elektroniczny system sterowania: "Sigma Control mobil" Ma on pełen dostęp do elektronicznego systemu zarządzania i diagnozowania pracy silnika, optymalizuje produkcję sprężonego powietrza oraz ekonomiczne wykorzystanie paliwa.

Przystosowany do pracy w trudnych warunkach terenów budów system SCm został dokładnie dopasowany do urządzeń Mobilair firmy Kaeser Kompressoren. Stabilna metalowa pokrywa chroni przyrząd sterowniczy z wyświetlaczem i dwunastoma przyciskami, służącymi do wprowadzania nastaw. Odporny na wstrząsy i drgania system sterowania o klasie bezpieczeństwa IP 65 może być stosowany w zakresie temperatur od -20 °C do +70 °C. Do szerokich funkcji systemu Sigma Control mobil należy m.in. zgłaszanie trybu eksploatacji, logiczna i prosta obsługa, monitorowanie funkcjonowania i diagnozowanie usterek, zgłaszanie najważniejszych danych roboczych. Oprócz tego inne funkcje, jak: diagnozowanie silnika, monitorowanie całego urządzenia, ostrzeżenia przed zbliżającymi się problemami oraz zgłoszenia prac konserwacyjnych, pozwalają na efektywne wykorzystanie urządzenia.