2006-07-18 Koparko-ładowarki CASE SuperR Seria2

Wprowadzając nową generację koparko-ładowarek SuperR Seria2, koncern CASE chce utrzymać swą dominującą na świecie pozycję w tym segmencie rynku. Postaramy się przybliżyć trzy nowe modele koparko-ładowarek - maszyny oznaczone symbolem 580 SuperR Seria2, 590 SuperR Seria2 i 695 SuperR Seria2.
Nowe maszyny wyposażono w silnik produkowany przez joint venture Case-Cummins-Iveco. Jest to jednostka wysokoprężna, rzędowa, czterocylindrowa, turbodoładowana o mocy 95 KM w modelu 580, natomiast w modelach 590 i 695 uzyskano w silniku o tej samej pojemności (4,5 litra) dzięki chłodnicy powietrza doładowującego moc 110 KM. Silnik przy 1.400 obr./min w modelu 580 SuperR Seria2 uzyskuje maksymalny moment obrotowy 400 Nm, a w modelach 590 i 695 SuperR Seria2 - 480 Nm. Wartości momentów obrotowych są właściwie najwyższe w maszynach tej klasy. Korzyścią dla użytkownika jest zwiększenie możliwości maszyny przy nabieraniu urobku, w przypadku kiedy trzeba się wbić łyżką ładowarkową w skarpę, spychaniu i plantowaniu terenu. Poza tym silniki te spełniają wymagania norm toksyczności spalin i hałasu. Odznaczają się one również wysoką kulturą pracy i niskim zużyciem paliwa.
We wszystkich modelach w standardzie oferuje się łyżkę otwieraną z widłami do palet, nad której ruchami czuwa system samopoziomujący przy podnoszeniu, jak i opuszczaniu. Operator może także wykorzystać funkcję "pływającą" oraz automatycznego powrotu do pozycji kopania. W modelu 580 i 590 SuperR Seria2 zastosowana jest łyżka o pojemności 1 m3, a w modelu 695 SuperR Seria2 - łyżka o pojemności 1,2 m3. Nowością w tych łyżkach jest możliwość całkowitego zdemontowania wideł razem z "uszami", co znacznie poprawia widoczność i wygląd estetyczny maszyny. Bardzo funkcjonalną i sprawdzoną już w poprzednim modelu SuperR jest wymienna, przykręcana, obustronna listwa skrawająca. Rozwiązanie to likwiduje praktycznie do zera zużycie dolnej krawędzi łyżki używanej do równania terenu.
Konstrukcja stalowa, spawana wysięgnika i ramienia. Ramię teleskopowo wysuwane, maksymalna głębokość kopania w obu modelach wynosi około 6,10 m, a maksymalny zasięg na poziomie gruntu 7,05 m. W nowych modelach zwiększono średnice siłowników oraz zastosowano układ ich mocowania w jednej linii oraz zamocowano siłownik ramienia i wysięgnika na jednym sworzniu. Rozwiązania te mają znaczący wpływ na zwiększenie wytrzymałości osprzętu koparkowego i zwiększenie parametrów kopania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym wysięgnika operator widzi krawędzie łyżki przy ustawionym centralnie osprzęcie koparkowym. Rozwiązaniem zwiększającym trwałość maszyny i precyzję pracy jest możliwość regulacji luzów na wysuwie.
Dostępne są łyżki o szerokości od 300 do 900 milimetrów montowane przy wykorzystaniu szybkozłącza. Jego serce stanowi podwójna pompa zębata dostarczająca olej pod ciśnieniem 210 bar i maksymalnym wydatku 160 l/min w modelach 580SR i 590 SR oraz 170 l/min w modelu 695SR sterowana przez układ ăload sensingÓ wyczuwający obciążenia i regulujący przepływ w zależności od tego obciążenia. Zastosowanie tego układu umożliwia pracę wszystkich sekcji używanych w tym samym czasie z tą samą prędkością niezależnie od obciążenia, prędkości obrotowej silnika i umiejętności operatora. Zapewnia również doskonałą kontrolę w czasie precyzyjnej pracy - jednakowe skoki dźwigni powodują zawsze taki sam ruch osprzętu niezależnie od obciążenia. Dzięki układowi dwóch pomp zębatych mamy możliwość spowolnienia ruchów osprzętu koparkowego i ładowarkowego poprzez wyłączenie jednej z pomp. Ma to zastosowanie przy pracach załadunkowo/rozładunkowych i przy używaniu koparko-ładowarki jako dźwigu.
Dzięki uzyskaniu maksymalnej mocy hydraulicznej przy niskich prędkościach obrotowych silnika, maszyna może być używana w obszarach o zaostrzonych normach hałasu, takich jak szpitale i teren zabudowany.
Przy projektowaniu kabiny kierowano się względami bezpieczeństwa i ergonomii. Nowa kabina zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, a doskonały system wentylacji w połączeniu z otwieraną całkowicie tylną i wszystkimi bocznymi szybami gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury zarówno w lecie, jak i zimą. Funkcjonale rozmieszczenie wszystkich przełączników i opatentowany przez CASE układ sterowania łyżką ładowarkową jednym joystickiem, znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę.
W nowej generacji koparko-ładowarek CASE zastosowano dwa typy skrzyni biegów. W modelach 580 - Powershutle (4 biegi do przodu, 4 do tyłu), a w maszynach 590 i 695 - PowerSchift (4 biegi do przodu, 2 do tyłu). CASE 695 SuperR Seria2 jest wyposażona we wszystkie cztery koła równe. Maszyna ta posiada standardowo trzy tryby skrętu kół: przednie koła skrętne, wszystkie koła skrętne oraz wszystkie koła skrętne w tę samą stronę (tzw. "psi chód" oraz "krab").
Koparko-ładowarki CASE ze względu na swoją wszechstronność i niezawodność zapewniają użytkownikowi pewność wykonania robót oraz niskie koszty eksploatacji. Fachowa obsługa serwisowa oraz w pełni wyposażony magazyn części zamiennych gwarantują fachową obsługę w okresie gwarancyjnym i pogwarancyjnym.